Rodzaje sprzętu do hot-dogów

maszyna do hot dogów

Hot dog to obok hamburgerów i frytek jedno z najpopularniejszych dań typu fast food. Popularność hot-dogów wynika z ich przystępnej ceny i maksymalnej funkcjonalności. Przygotowanie hot-dogów wymaga bardzo niewiele czasu i pieniędzy. Sprzęt do hot dogów jest nieskomplikowany i może być używany niemal wszędzie. Kiełbasa w bułce jest bardzo wygodna do jedzenia w podróży. A brak konieczności stosowania jednorazowych naczyń i urządzeń pomocniczych znacznie zmniejsza ilość odpadów opakowaniowych.

Nowoczesna maszynka do hot dogów dzieli się na dwa główne typy:

  • parowniki,
  • grille.

Parowniki do hot dogów (parówki z kiełbasą)

maszyna do hot dogów

Istnieją dwie odmiany parowarów do hot dogów. Pierwszy z nich to cylindryczna maszyna do hot dogów (dostępna online) z żaroodpornego szkła, do której wlewa się odrobinę wody i umieszcza koszyk z kiełbaskami (średnio 30 sztuk). Dodatkowo urządzenie może być wyposażone w kilka wypustek do bułek lub bagietek. Urządzenie to nie tylko robi otwór w bułce na kiełbasę, ale również podgrzewa ją dzięki wbudowanemu elementowi grzewczemu. Czas parzenia hot doga trwa od 3 do 6 minut.

Grille parowe do hot dogów

Drugi rodzaj urządzenie do hot dogów, często nazywanych grillami parowymi, to kompaktowe, zamknięte szafki z przeszklonymi drzwiami. Wewnętrzna objętość maszyny jest podzielona na trzy części: na dole znajduje się zbiornik na wodę z elementem grzewczym, na górze znajdują się przegródki do podgrzewania kilku kiełbasek i bułek. Hot dogi w tym urządzeniu wychodzą soczyste, a bułki są miękkie i ciepłe. Maszyna do hot dogów posiada regulowany termostat kontroluje proces gotowania i zapobiega przegrzaniu kiełbasek, a specjalna lampka kontrolna ostrzega o niskim poziomie wody w zbiorniku. Grille parowe mają wystarczająco dużą pojemność i są przeznaczone do barów szybkiej obsługi o dużej przepustowości.