Jakie kieliszki do wina białego i czerwonego wybrać?

kieliszki do wina

Kieliszki do wina to naczynia, jakie muszą się znaleźć w każdym domu, barze, czy restauracji. Pozwalają skosztować smaczny trunek, który pozwoli się rozluźnić. Jak dobrać kieliszki do białego oraz czerwonego wina? O czym pamiętać podczas zakupu? Czym się kierować?

Kieliszki do wina czerwonego

Kieliszki przeznaczone do wina czerwonego znacząco różnią się od tych, w jakich serwuje się inne typy win. Takie naczynie jest większe i głębsze, a cechą charakterystyczną jest pękata czaszka, jaka zwęża się ku górze. Swoim kształtem taki kieliszek przypomina tulipana. Duża średnica czaszy z pewnością ułatwi napojom kontakt z powietrzem, przez co przyspieszony zostaje proces uwalniania ukrytego aromatu. Głębokość i kształt kieliszka do wina czerwonego pozwala dostosować się do zbierania i przechowywania unikalnej woni alkoholu. W takiej sytuacji sprawdzi się kieliszek z przezroczystego szkła, jaki umożliwia podziwianie barwy napoju. 

Kieliszki do wina białego

Kieliszki do białego wina bazują na smukłej i wąskiej czaszy. Są mniejsze od innych rozwiązań. Aby uwolnić aromat wina białego nie trzeba korzystać z tak intensywnego kontaktu z powietrzem, jak ma to miejsce z winem czerwonym. Ponadto, subtelna woń wina mogłaby zaniknąć w zbyt dużej czaszy naczynia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dobranie kieliszków z lekko przymkniętą czaszą, co zatrzyma ulotną woń napoju. Jeśli chodzi o mniejszą objętość kieliszka, ma on za zadanie także utrzymać niską temperaturę trunku. Nie zapominajmy o tym, że białe wino dojrzewające w beczce dębowej powinno być podawane w trochę szerszych kieliszkach niż młode wina białe o owocowych aromatach. 

Kieliszki do wina niezwykle gustownie się prezentują i pozwalają w pełni cieszyć się smakiem napoju. Zakupu dokonamy z łatwością w internetowym sklepie gastromocni.pl, zamawiając to, co nas interesuje.