Do jakiego piwa stosuje się kufle?

Piwo pite z butelki rewelacyjnie smakuje, ale pamiętać należy o tym, że nie ma to nic wspólnego z prawdziwą degustacją. Aby wydobyć aromaty i smak piwa należy podawać je w lekko schłodzonej szklance o odpowiednim kształcie. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla osób, które chcą dowiedzieć się jak dobrać idealne szkło do piwa.

Jakie piwo najlepiej smakuje z kufla?

Popularne piwo marcowe należy serwować wyłącznie w tradycyjnym kuflu z grubego szkła i z poręcznym uchem. Mowa tutaj oczywiście o kuflach, które stosuje się od wielu lat na bawarskim festiwalu Oktoberfest. Solidne kufle do piwa są dobrym wyborem także dla osób, które preferują czeskie piwa. W tym konkretnym przypadku najlepiej sprawdzi się pękaty kufel, który jest najlepszą alternatywą dla kielicha na nóżce. W knajpach w klasycznych kuflach najczęściej podaje się piwa mocne i ciemne, które wyróżniają się wyrazistym aromatem.

Jak prawidłowo myć kufle do piwa?

Wybranie porządnych kufli do piwa to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby je systematycznie czyścić. Kufle i szklanki do piwa należy myć wyłącznie w ciepłej wodzie. Dużym błędem wielu osób jest używanie płynów do mycia naczyń. Wynika to oczywiście z tego, że środki chemiczne mogą niestety hamować tworzenie się piany na piwie.

Jakie kufle wybrać?

Oryginalne kufle do piwa mogą być niskie w formie beczułki, jak i również można wybrać wysokie kufle o podłużnym kształcie. Jeżeli chodzi o samą powierzchnię to może być ona gładka albo wytłaczana. Bardzo ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na pojemność. Litrowe kufle mogą okazać się dość problematyczne dla kobiet. Podnoszenie ciężkiego kufla z piwem nie jest miłym doświadczeniem. W mniejszych kuflach (500 ml) piwo zdecydowanie dłużej utrzyma idealną temperaturę.

A może szklanki do piwa?

Odwiedzając puby i browary można zetknąć się nie tylko z kuflami do piwa, ale również z różnymi typami szklanek, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre gatunki piwa podaje się w kieliszkach. Tylko dzięki umiejętnie dobranym szklankom można wydobyć najlepsze cechy złocistego trunku. Dużym zainteresowaniem cieszy się klasyczny pokal, czyli podłużny i dość wysoki kielich umiejscowiony na charakterystycznej nóżce. Pokal wykonany jest z cienkiego szkła, dzięki czemu prezentuje się bardzo okazale. Piwo podaje się również w szklankach pilsner glass, weizen oraz snifer. W wielu knajpach znaleźć można także szklanki stange o niewielkiej pojemnościach, w których podaje się delikatne piwa niemieckie.