Kupujemy nową tortownicę

Tortownica uważana jest, zresztą bardzo słusznie, za jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby upiec ciasto bez posiadania choćby jednej z nich. Jeśli chce się uzyskiwać pod tym kątem możliwie jak najlepsze efekty, warto zadbać o to, aby mieć dobrze wybraną wersję. Jak wybrać tortownicę, aby sprawowała się ona jak najlepiej?

Materiał wykonania

Nie da się ukryć, że niezwykle ważne w przypadku takiej tortownicy jest to, z jakiego będzie ona zrobiona materiału. Konkretne tworzywo wpływać będzie na odporność na zniszczenie np. zarysowanie czy też odkształcanie się w wyniku działania wysokiej temperatury, lecz również może ułatwić uzyskiwanie lepszych ciast poprzez bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła.

Czy jest jakiś materiał, który w szczególnie dużym stopniu można polecić? Oczywiście tak, ponieważ całkiem dobrym wyborem będzie klasyczna wersja tortownicy wykonana z ocynkowanej blachy. Jest to model podstawowy, który cechuje się niską ceną, a także wysoką dostępnością. Niestety podatny jest na uszkodzenia, więc zaleca się posiadanie jednak czegoś lepszego w kuchni, a model ocynkowany mieć jedynie zapasowy.

Tą tortownicą, której posiadanie jest bardzo wskazane, jest wersja zrobiona ze stali nierdzewnej. Co prawda jest ona dość ciężka, a przez to bywa trudna w używaniu, lecz jest zupełnie odporna na wszystkie zagrożenia, a przy tym bardzo równomiernie rozprowadza ciepło.

Jaki kształt i jaka wielkość?

Oczywiście skupianie się na materiale wykonania to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, gdy wybiera się tortownice. Oprócz tego dość istotne jest również to, jakiej wielkości będzie dany model, a co równie ważne, jaki będzie kształt kupowanej tortownicy.

Jeśli chodzi o kształt, to zdecydowanie najpopularniejsze są modele prostokątne o wymiarach 20×25 centymetrów. Oczywiście można kupić również tortownice znacznie większe oraz mniejsze, a także przybierające postać kwadratu, koła, czy też nawet serca lub gwiazdki. Ilość możliwości jest naprawdę duża i każdy znajdzie coś dla siebie.