Obróbka termiczna żywności to często spotykane pojęcie w każdej kuchni, restauracji, barze, czy innym lokalu z gastronomią. Czym cechuje się obróbka cieplna? Po jakie rozwiązania warto sięgnąć? Co daje wykorzystanie takiej opcji?
Obróbka termiczna
Głównym zadaniem obróbki cieplnej jest pozbycie się flory bakteryjnej z produktów, dzięki czemu ochronimy organizm przez zatruciem pokarmowym. Żywność poddawana tym procesom wiąże się z działaniem wysokich temperatur, które usuwają groźne dla zdrowia drobnoustroje. Pamiętajmy o tym, że obróbka termiczna żywności pozwala wpłynąć na jej walory smakowe, zapach i konsystencję potrawy.
Kliknij tutaj, aby sprawdzić sprzęt do obróbki termicznej.
Popularne techniki obróbki cieplnej
Wśród najbardziej znanych technik obróbki termicznej wyróżnić można:
- Gotowanie – to znana metoda przygotowywania potraw, która nie prowadzi do powstawania niebezpiecznych związków. Pewnym minusem jest tutaj częściowe wypłukanie produktu z minerałów i witamin, jakie pozostają w wodzie. Wodę warto zatem wykorzystać np. do sosu lub zupy.
- Duszenie – pozwala zachować sporo składników odżywczych. Bazuje na krótkim podsmażeniu potrawy na tłuszczu oraz gotowaniu jej w niewielkiej ilości wody. Duszenie jest wykorzystywane głównie podczas przyrządzania ryb, mięs, warzyw i grzybów.
- Smażenie – wbrew pozorom ta metoda nie musi być niezdrowa. Unikajmy głębokiego tłuszczu i wykorzystajmy zdrowe zamienniki – olej rzepakowy, masło klarowane, bezkaloryczne oleje do smażenia.
- Podgrzewanie w mikrofali – to bardzo szybki proces obróbki cieplnej.