Tabletki czy kapsułki – co wybrać, aby mycie w zmywarce było perfekcyjne?

Zmywarki do naczyń od lat są standardem w naszych kuchniach – oszczędzają siły i czas człowieka, zużywają niewiele wody i energii chroniąc środowisko. Na rynku dostępne są środki myjące w różnej postaci. Które z nich wybrać? Czy efekty działania środków chemicznych są zależne od formy, w jakiej są sprzedawane?

Czym myjemy naczynia?

Odpowiedź wydaje się prosta: zmywarką, a dokładnie tabletkami, kapsułkami, płynami lub żelami. Ale na pytanie o skład chemiczny owych specyfików większość z nas odpowiedzi nie zna. Tymczasem tabletki do zmywarki, to skomplikowane mieszaniny różnych substancji chemicznych, z reguły o bardzo silnym działaniu.
Skąd wiadomo, że tabletki lub kapsułki do zmywarki są naszpikowaną chemią? Poznać to można po rezultatach. Jeśli mycie w zmywarce usuwa bez problemu zaschnięte resztki jedzenia czy spaleniznę, nie używając przy tym skrobaków czy ostrych gąbek, to znaczy, że środek myjący ma siłę chemiczną tak znaczną, że nie potrzebuje wspomagania mechanicznego, jakim jest szorowanie zabrudzeń.

tabletki do zmywarki

Przeciętne kapsułki i tabletki do zmywarki zawierają fosforany i fosfoniany – związki chemiczne zmiękczające wodę i rozbijające większe cząsteczki brudu. Obydwie grupy substancji należą do najgroźniejszych związków zanieczyszczających ścieki, są najbardziej szkodliwe. W kapsułce jest sporo różnych substancji powierzchniowo czynnych, wybielaczy, enzymów rozpuszczających zabrudzenia organiczne oraz mnóstwo sztucznych barwników i aromatów. Czy taka ilość chemii nie powinna skutkować zakazem używania takich środków jak tabletki czy kapsułki do zmywarki? Płyny do mycia ręcznego również są szkodliwe, a biorąc pod uwagę oszczędności wody i energii zmywarki wygrywają, więc spokojnie możemy zakupić kolejne opakowanie kapsułek lub tabletek. Warto również zaopatrzyć się w sól do zmywarki oraz nabłyszczacz.

Solić czy nie – czy sól do zmywarki jest niezbędna?

Sól do zmywarki jest konieczna głównie tam, gdzie jest twarda woda. Wiele tabletek czy kapsułek ma składy 3 w 1 a nawet 4 w 1, więc przy średniej twardości wody dodatkowe dosypywanie soli nie jest konieczne. Ale dla pewności, że na umytych naczyniach nie będzie białych osadów z kamienia lepiej raz na jakiś czas wsypać sól w formie grysu lub tabletek. Podobnie postępować należy z nabłyszczaczami – dodatkowo dolewać lub dosypywać powinno się je podczas mycia szkła oraz porcelany.