Piołun – najważniejsze właściwości

piołun

Piołun bywa też nazywany wermutem, pańskim zielem, absyntem i psią rutą. Bardzo często jest spotykany na polach, gdyż rośnie praktycznie w każdych warunkach. Kwitnie w okresie wiosennym i wtedy też nadaje się do zbiorów. Zaparzony piołun ma cenne zdrowotne właściwości. Czym jest ta roślina? Co warto o niej wiedzieć? Jakie zalety ma piołun? Jakie działanie wykazuje?

Piołun – co to jest?

piołun

Warto zauważyć, ze piołun jest ziołem pełnym smaku, aromatu i zdrowotnych korzyści. Pochodzi z Europy, przy czym rośnie też w innych częściach świata. Łodygi są białe lub zielonkawo-srebrne. Liście z kolei mają kolor żółto-zielony. Wszystkie części rośliny są stosowane w praktykach leczniczych od setek lat. Najczęściej piołun jest przyjmowany jako herbata lub ekstrakt. Olej wytwarza się z liści i łodyg, a nalewka może być tworzona z całej rośliny. Nie znajdziemy tutaj kalorii, minerałów i witamin, lecz w składzie znajdują się związki roślinne. 

Właściwości zdrowotne

W piołunie znajdują się sole mineralne, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy. Działanie tych składników jest przeciwzapalne, bakteriobójcze i żółciopędne. To wpływa na fakt, że piołun ma wiele prozdrowotnych cech – wpływa głównie na układ pokarmowy. Pomaga w leczeniu niestrawności i nieżytu żołądka. Napar z piołunu skutecznie rozprawi się z wzdęciami, zgagą i uczuciem ciężkości w żołądku. Producenci naparu doskonale wiedzą, jak ważne są te cenne cechy. Na rynku znajdziemy piołun w różnych wersjach, co daje wiele możliwości. Gdzie dokonamy zakupu tego zioła? Doskonałym wyborem jest zakup w internetowym sklepie, co przebiega sprawnie i wygodnie.