Czym kierować się wybierając sztućce?

Wyposażenie naszej kuchni jest bardzo ważne dla komfortowego i przyjemnego korzystania z niej. Kuchnia jest w końcu centrum życia większości domów. Warto zadbać więc o nawet najmniejsze szczegóły jej urządzenia. Do wyboru wszystkich przedmiotów codziennego użytku warto podejść ze szczególną starannością. Doskonałym przykładem są tutaj sztućce. Zwykle nie zastanawiamy się zbyt długo przed ich zakupem, a istnieje co najmniej kilka pytań, które powinniśmy sobie zadać, chcąc wybrać dobre sztućce.

Dla ilu osób?

To podstawowe pytanie, raczej nie wymagające szczególnego komentarza. Producenci oferują zestawy przewidziane dla kilku – kilkunastu osób. 

Materiał

Ważne, by sztućce były odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostosowane do mycia w zmywarce. Najlepszym materiałem wydaje się być dobrej jakości stal nierdzewna. Nie jest może najtańsza, ale za to da nam trwałość na długie lata. Zwykle spotkamy się na tego typu produktach z oznaczeniem 18/10, co oznacza procentową zawartość odpowiednio chromu oraz niklu.  Sztućce z takim właśnie oznaczeniem są dobrym wyborem. Na rynku dostępne są oczywiście inne materiały, jak na przykład srebro (a nawet złoto), ale cena takich sztućców oraz fakt, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, wykluczają je z użycia w większości domów.

Ergonomia

Wybierając sztućce warto najpierw wziąć do ręki modele, które nas interesują. Należy zwrócić uwagę na ich wagę, jak leżą w naszej dłoni, czy odpowiada nam ich wielkość oraz wielkość porcji, które możemy za ich pomocą spożywać.

Wygoda kontra wygląd

Kupując sztućce do codziennego użytku dla najbliższej rodziny warto skupić się na trwałości i wygodzie użytkowania nawet kosztem estetyki. W końcu będziemy używali ich codziennie przez lata. Odwrotnie jest w przypadku sztućców dla gości. Efekt wizualny liczy się tutaj bardziej, natomiast wygoda, z powodu okazjonalnego użytkowania, schodzi na drugi plan.

Mało kto z nas zastanawiałby się, jak wybierać sztućce, jednak patrząc na ten problem dokładniej okazuje się, że musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań ponieważ jest to często dość kosztowny zakup na wiele lat.