Najważniejsze zalety siemienia lnianego i jak je spożywać?

Siemię lniane należy do grupy „superfoods”, czyli produktów posiadających wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Trzeba przyznać, ze w tym stwierdzeniu nie ma, ani grama przesady, gdyż jak można się przekonać regularne spożywanie siemienia lnianego może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Jakie są więc jego główne zalety i w jaki sposób najlepiej je spożywać?

Siemię lniane – źródło błonnika

Błonnik to coś co zawarte jest w dużych ilościach w tychże nasionach. Stanowi on bowiem ponad 1/4 ich masy. Sam błonnik wpływa natomiast bardzo korzystnie na florę bakteryjną jelit, a do tego co równie ważne mocno obniża poziom złego cholesterolu.

Substancje śluzowe w siemieniu lnianym

W siemieniu lnianym oraz w nasionach lnu zawarte są tak zwane substancje śluzowe. Dostrzec można je bardzo łatwo, gdyż to właśnie one sprawiają, że po dodaniu wody taka mieszanka uzyskuje lepką konsystencję. Substancje śluzowe bardzo dobrze wpływają na nasz układ pokarmowy. Oczywiście powyżej opisane dwie zalety to nie wszystko, czym charakteryzują się te nasiona. Oprócz tego siemię lniane to także: źródło lignanów pozytywnie wpływających na wątrobę, steroli roślinnych czy też minerałów i witamin.

Siemię lniane – jak spożywać?

Skoro wiemy jak dużo zalet ma siemię lniane to napiszmy jeszcze o tym w jaki sposób je spożywać? Otóż jeść je można zarówno na zimno jak i na ciepło. Doskonale sprawdzi się więc czy to jako posypka do deserów czy też jako dodatek na przykład porannej zagotowanej owsianki. Warto podkreślić tez, że forma spożywania siemienia lnianego nie ma znaczenia dla utrzymania jego pozytywnych właściwości.