Erytrytol – podstawowe właściwości biochemiczne

Nie jest tajemnicą, że spożywanie cukru w nadmiernej ilości może doprowadzić do powstania otyłości brzusznej i towarzyszącej jej cukrzycy. Na szczęście istnieją substancje słodzące, które są alternatywą dla „standardowego” cukru. Jedną z nich jest erytrytol, który często jest nazywany cukrem dla cukrzyków.

Właściwości smakowe

Co ciekawe, erytrytol jest substancją o słodkim smaku, której słodycz jest nieco mniej intensywna niż w przypadku standardowego cukru. Jeśli zatem ktoś lubi słodzić herbatę dwiema łyżeczkami cukru, to w przypadku erytrytolu konieczne jest wsypanie aż 2.5 łyżeczki. Na szczęście zmiana ta nie ma zbytniego wpływu na domowy budżet. Słodzik ten jest dość tani i łatwo dostępny, co czyni go doskonałym środkiem słodzącym dla np. cukrzyków i osób z dużą nadwagą.

Dlaczego erytrytol jest zdrowy?

Kluczem do właściwości erytrytolu jest jego skład. Okazuje się bowiem, że substancja ta nie podlega procesom przetwarzania metabolicznego. Oznacza to, że nie jest ona trawiona, a co za tym idzie – w całości jest usuwana z organizmu. Oczywiście nie można powiedzieć tego samego o zwykłym cukrze, który jak wiadomo z biegiem czasu przemienia się w tkankę tłuszczową, osadzając się tym samym głównie w okolicach brzucha i bioder.

Słów kilka o zastosowaniu

Co ciekawe, rola erytrytolu nie ogranicza się jedynie do słodzenia herbaty i kawy. Wręcz przeciwnie – można z jego pomocą piec ciasta, ciasteczka i pierniki, które dzięki temu będą charakteryzowały się obniżoną zawartością glukozy. Warto też podkreślić, że substancja ta z powodzeniem może służyć człowiekowi np. w kuchni. Wynika to z faktu, że jej spożycie (w rozsądnych ilościach) nie wpłynie niekorzystnie na ogólne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. I to nawet w przypadku występowania choroby cukrzycowej i znacznej nadwagi.

Podsumowując, zastosowanie erytrytolu jest wręcz kluczowe jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo osób cierpiących na cukrzycę, nadwagę, a także otyłość. Należy jednak pamiętać, że w każdym z tych trzech przypadków niezbędna jest… solidna dawka ruchu.