Klasyka bez zbędnych ulepszeń czy dodatki, dzięki którym danie nabierze zupełnie innego charakteru? Z takim dylematem codziennie zmaga się wielu kucharzy, którzy przygotowują dania na rozmaite okazje.
Kreatywność kucharza nie zna granic
Dla przykładu, kotlet mielony to danie: https://www.mniammniam.com/przepis-na-kotlety-mielone, które może być genialne w swojej prostocie, ale kucharze mają obawy przed podaniem zwyczajnego kotleta i chcą jakoś to danie ulepszyć. Suszone pomidory, ser lub oliwki to tylko niektóre przykłady tego co może się znaleźć w tym daniu, jeżeli kucharz okaże się kreatywnym człowiekiem. Kotlety mielone to bardzo szybkie danie, dlatego niektórzy nie wyobrażają sobie tutaj nie eksperymentować i nie dodać czegoś od siebie do klasycznego przepisu. Można spotkać się z opinią, że klasyka zawsze się obroni, ale kucharze obawiają się oceny, że przygotowane przez nich danie jest nudne i stworzone bez polotu.
Droga pełna smaku
Kreatywność w kuchni to cecha bardzo pożądana. Kucharze, którzy nie boją się eksperymentować i wychodzą poza schematy, często odnoszą sukcesy. Warto jednak uświadomić sobie, że do eksperymentów można przejść dopiero po rzetelnym przepracowaniu podstaw. Klasyka to podstawa, dopiero po opanowaniu klasyki można przejść do eksperymentów. Warto też pamiętać, że gotowanie to nie tylko wiedza książkowa, ale również, a może przede wszystkim, godziny praktyki. Trzeba być przygotowanym, że nie zawsze wszystko wyjdzie już za pierwszym razem. Do wielu wniosków trzeba będzie dojść metodą prób i błędów. Jednak zdecydowanie warto kroczyć tą drogą.